Rada ohladom kurenia a teplej vody

Cauko. Kedze nasi dvaja miestni fuseri mi nevedia dat dokopy ten blby kotol, ktory sa sam od seba vypina, hladam ine moznosti. Kotol je protherm puma condens 6/26kW, abo dajak tak. Je prietokovy. Rozhodne rozmyslam, ze by som si kupil nejaky 120-150l zasobnik. Kotol sa nachadza hned nad takou dajako pivnickou (kde musis chodit po cupiacky), ale v tej pivnicke mam aj vsetky rury vedene, cize nie je problem tam to stiknut a napojit zasobnik. Mam tam aj 230V elektriku, kabel na samostatny istic 16A. V pripade potreby tam viem z rozvadzaca dotiahnut este dalsie kable, neni problem. Co je ale problem - ten kotol nemoze mat zasobnik. Je prietokovy a zasobnik sa na neho pripojit neda. Moja otazka teda je - keby som tu vodu hrial len elektricky... Bude to kua drahsie jak plynom? Aktualne platim 76€ mesacne elektriku a 117€ mesacne plyn. Dalsie riesenie je plynovy kotol uplne zrusit a nahradit ho elektrickym. Cize by mi vodu aj kurenie hriala elektrika, tym padom by som mohol zachovat prietokovy system a nemusim mat zasobnik. Chcem do dalsej sezony napojit aj kotol na drevo (pardon, na ekohrasok haha) a ten by som vedel eventualne urobit tak, ze by hrial aj kurenie, aj vodu v zasobniku. Bolo by to ale asi nahovno, furt sledovat tepltoty a prepinat atd atd... Okrem toho kotol na drevo bude relativne daleko od zasobnika, ale to by som vedel este dajako spraviť. Dalsia moznost je teda uplne sa vysrat na cely plyn, zrusit odber, zrusit plynomer, kupit elektricky prietokovy kotol s tym, ze kurenie viacmenej bude formou dreva (len na noc napr. zapinat elektro temperovanie, alebo ked pojdeme na iks dni het, tak vtedy) a voda by sla cez elektro prietokovy kotol. Tym padom za plyn platit nebudem a za elektriku budem platit mrte... Toto riesenie sa mi paci najviac. Vedel by dakto poradit?
Odpovedať
Ja by som kúpil iný kondenzačný plynový kotol, neprietokový. Ak ľutuješ dať možno 1500eur za nový (so 120l zásobníkom možno 2200eur - https://www.stavebninyonline.sk/proth... ) tak v poslednej dobe pomerne veľa domácností vymieňa plynové kotly za TČ. Isto nájdeš niekde inzeráty na slušne zachovalé plynové KK na predaj za nižšiu cenu. My máme mesačnú spotrebu plynu na ohrev TUV cca 140kWh a 0,05eur/kWh - je to cca 7eur. S elektrickým bojlerom 140kWh pri cene 0,17 - by to bolo cca 24eur. Sme traja ale syn otužuje takže ten sa sprchuje len v studenej vode.
Odpovedať
Profilova fotka
máte orginálny slovník aj myšlienky, ste tu zabehnutý člen, ale pozeráte to málo. Aj prietokový kotol funguje na zásobník, vývod na kúrenie sa rozdelí na kúrenie a bojler, teplomer na bojleri zopne kotol
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

máte orginálny slovník aj myšlienky, ste tu zabeh…
@jan45 ano, ale tato puma sa proste na zasobnik napojit neda Vraj. Tvrdili to traja nezavisli ludia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Ja by som kúpil iný kondenzačný plynový kotol, ne…
@toky1 take prachy nemam. Aktualny kotol by som si nechal na kurenie. A vodu zohrieval elektrikou. My sme styria. Ja 31, manzelka 31, deti 5 a 2
Odpovedať
jan45 ma pravdu, len na to musis ist sedliackym rozumom... cize zdroj tepla mas - prietokovy ohrievac. No a k tomu si chces prirobit akumulaciu. Upozornujem, ze ja niesom ziadny odbornik takze ma mozu odbornici doplnit pripadne opravit. Dal by som troj alebo stvorcestny ventil s pohonom a termostatom - v pripade, ze klesne teplota v akumulacke pod urcitu hranicu, zacne sa nahrievat akumulacka tym prietokovym kotlom. Zaroven, ak bude teplota v akumulacke "spravna", bude sa TUV odoberat z akumulacky. Ak klesne, pojde priamo z prietokoveho... To sa ale bavime o TUV. Pri kureni by som na to siel rovnakym sposobom, ale tam je treba mysliet na to ze je to uzatvoreny system cize bud druhu akumulacku alebo kurenie riesit obehom cez tu na TUV - teda mat 2 vetvy. Uz ani sam neviem ci sa to da pochopit ten napisany text :D Edit: vlastne na kurenie moze ist voda ktora vojde do akumulacky aby ohriala TUV, bude mat sice nizsiu teplotu ale to by sa dalo doriesit cez M&R.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@toky1 take prachy nemam. Aktualny kotol by som s…
@arcticcode mne sa vždz páči, keď mi niekto , čo o tom má menšie vedomosti povie , že sa to tak nedá. Pripomína mi to našich úradníkov, keď prídete na ŽP, odpovedia ,že tu sa to tak nedá. Ešte raz zásobník vody sa osadí ako Ďaľší radiator (alebo okruh podlahového) Hlavica ventilu spúšťa aj obehové čerpadlo aj kotol, takže hriať bude aj v lete, len to nebude hlavica ale termostat. Ale hlavica je tiež termostat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@jan45 ano, ale tato puma sa proste na zasobnik n…
@arcticcode ten prietokovy ohrievac potrebuje prietok aby sa zapol vsak? A keby si ho pripojil na zasobnik a pridal k tomu cerpadlo? Cerpadlo spinane teplotou v zasobniku, ked sa zapne, zapne sa prietokovy ohrev, ked sa zasobnik nahreje, cerpadlo sa vypne a tym aj ohrev. Vodu odoberat priamo zo zasobnika... V zmysle, ze spotrebic nebude vodovodna bateria, ale zasobnik - kotol to nema ako rozoznat...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@arcticcode mne sa vždz páči, keď mi niekto , čo …
@jan45 Ale však ste zle? Ohrev zasobnika predsa nie je prietok, vy eksperti :D Ohrev zasobnika sa vykonava cez maly okruh, v ktorom prudi stale ta ista voda. Stale ta ista voda Prietokovy ohrev funguje tak, že voda ide z kotla do pandžabu (do baterie). Preto ja keby som chcel ohrievať zasobnik prietokom, tak by som musel tu vodu po prejdeni zasobnikom pustiť do kanala, čo je asi tak trošku blbe ne? Koľko trva, kym plyn zohreje 120l zasobnik? Trištvrte hodiny? Trištvrte hodiny budem pušťať každy deň vodu do kanala... a ešte teplu? Veď to je uplne odveci. @jan45 ja ťa nepoučujem, ale hovorim, čo vraveli dvaja protherm servisaci a jeden inštalater. Ale keď sa to da, tak priď a urob to. Ak to bude fungovať, zaplatim, neni problem.
Odpovedať
Alebo potom jedine, že by som tu vodu, ktora už prejde zasobnikom, spätne pripojil na privod kotla a tvaril sa, že je to studena voda. Neviem ale, či ten kotol s tým dokáže žiť a vysporiadať sa s tým. Okrem toho ten prietok blbne, inak by som to vôbec neriešil. Nikde nemám istotu, že ak by som to takto urobil, tak sa aj tak nebude spínať, alebo sa po 30 sekundách ohrevu proste vypne a bude mi naďalej celým tým prúdiť studená voda jedine, čo mi je na nič. Najlacnejšiu 120ku som našiel tu:https://www.siko.sk/bojler-pyramis-120-litrov-027022001/p/027022001 183€ to si už niekde z riti vycucám. Má to 3,5kW, čiže 16A istič bude "na tesno". Ale ten viem hocikedy vymeniť za 20A istič, to nie je problém. Akurát je otázne, koľko budem platiť za elektriku
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

Alebo potom jedine, že by som tu vodu, ktora už p…
@arcticcode tak to uz potom rovno zober obojzivelny, co ma vnutry hada, tam niesu velke rozdiely v cene. A mozes to napojit na UK z toho plyn. kotla, alebo z kotla na drevo...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@arcticcode tak to uz potom rovno zober obojzivel…
@minoo Vieš mi plz dať dajaky priklad? Znamena to, že budem zohrievať elektrikou, alebo cez neho pustim kurenie/vodu z kotla na drevo?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

Alebo potom jedine, že by som tu vodu, ktora už p…
@arcticcode je mi to trapne takto pokračovať, ale aj ľúto, že Vás vodia za nos. Zabudnite na prietokové ohrievanie vody. Asi máte niečo vadné na spínacom zariadení v kotli, tam niečo spína teplota, niečo cez membránu tlak vody, to by vedel vysvetliť dedo758. Prietokový kotol s ohrevom vody má štyri vývody, dva na kúrenie,tam ide potrubie z kúrenia, dva na ohrev vody, tam je napojená voda z vodovodu. Tie posledné si nevšímajte, nebudú sa používať, budú nezapojené. Budete to mať ako jednoduchý kotol . Ostatné a.h. Potom sú aj kotle, čo majú štyri vývody, dva na kúrenie dva na ohrev bojlera, ale taký nemáte. Môj mail, je dostupný, pošlite nejaký výkres kotolne čo máte a nakreslím prepojenie.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@minoo Vieš mi plz dať dajaky priklad? Znamena to…
@arcticcode nejaka bizuteria este bude potrebna, ale ano. https://www.siko.sk/kombinovane-bojle... Tako moze vyzerat zapojenie: https://www.google.com/imgres?imgurl=... ale zalezi ake mas kurenie, este by sa hodila aku nadrz, ale to uz je na inu debatu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@arcticcode je mi to trapne takto pokračovať, ale…
@jan45 No takto. Bol tu servisak z prothermu. Ten mi vravel, že mam všetko nahovno, počnuc plynovou rurkou a končiac kominom. Fakt. Odudral hadičky, odudral pripojenie, odudral ventily, že nemam magneticky filter na kureni a xy ďalšich veci. Ale je veľmi zaujimave, že prvy polrok všetko šlo jak nič. Potom sa to začalo kaziť a stale sa to zhoršuje. Včera za 2 minuty vo vode sa ten debil dvakrat vypol. Toľko čo došla hore tepla voda, už sa vypol. To je CBA... Takže ja osobne neverim tomu, že pol roka bolo všetko ok a teraz zrazu su pritenke hadičky, zrazu je priliš prihnuta trubka na plyn, zrazu je vaňova bateria priliš ďaleko a pod... Chyba musi byť niekde inde. Ak by mi na kotli skočilo nejaké F.XX, tak neriešim a spravim si to sam. Lenže chyba sa nevyskytuje žiadna. Nikde. Nič. Prietok stale eviduje okolo 7,2 l/ min pri max. otvorenej baterii. Diagnosticky kod, ktory ukazuje on/off požiadavku na teplu vodu, stale ostava na "on", aj keď sa vypne. Napada ma jedine, že by bolo niečo s plynomerom, on už tak trošku vrzgal, ale plynar, ktory tu bol vravel, že pohoda, dokiaľ ten čiselny kotuč "neskače", že keď len vrzga, tak pohoda, ale že ak chcem, tak za 160€ či koľko mi plynomer vymeni. Nemam inak ani pec na plyn, že by som overil, či nie je problem s dodavkou plynu, neviem, ako by som to zistil. Jedine asi spraviť bypass mimo plynomer, lenže tam ma plomby nepustia to odšrubovať. Vysvetľovalo by to, lebo keď ide kurenie, tak kotol si "pyta malo". Proste len tak pohorieva, ale keď hreješ prietokovu vodu, ta vtedy žere jak ďabol. Čiže ak by nestihalo dodavať plyn, že by sa vypol? Ale neviem. Nezda sa mi to. Aspoň by skočila určite dajaka chyba... Nechcem už nad tym dumať, proste ešte raz rozoberem všetky hadičky, pozrem, či tam neni mrtvy slimak, abo dačo a keď nič, tak ho budem použivať len na kurenie a teplu vodu vymyslim inak. Mail s fotkou a pod. pošlem pane a ďakujem veľmi pekne
Odpovedať
neviem či ste zaregistrovali reláciu včera , cena energií klesá a prestane sa dotovať, lebo sme najviac zadlžení, alebo dotovať len niekomu s minim. príjmom
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@jan45 No takto. Bol tu servisak z prothermu. Ten…
@arcticcode https://www.protherm.cz/files/downloa... kapitola - 7.5.2 idealne to merat pocas ohrevu teplej vody, tlak musi byt konstantny na vstupe do plynovej armatury
Odpovedať
spravne si to napisal, zacinas sa chytat - teplu vodu co ti nahreje kotol budes povazovat za studenu co sa ti vrati do kotla. resp. si ju este pouzijes na vyhriatie radiatorov (to v zime - to ti cez leto odpoji termostat).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yuri66:

@arcticcode https://www.protherm.cz/files/downloa…
@yuri66 no az na to, ze nemam manometr ve tvaru U. Ja by som proste skusik otocit srubku, ci sa daco zmeni 😅🤣🤣🤣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@yuri66 no az na to, ze nemam manometr ve tvaru U…
@arcticcode U manometer si vieš ľahko vyrobiť doma. Napríklad z priesvitnej hadičky požadovaného priemeru. Len musíš vedieť počítať vzorce, čo asi pri tebe bude problém, predpokladám... http://www.tectra.sk/lm_tlak_u_manome...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@arcticcode U manometer si vieš ľahko vyrobiť dom…
@megdesign preco predpokladas? Ja som nahodou na VŠ studoval fyziku a chemiu a dostal som sa az do tretieho ročníka! Potom uz analyticka chemia bola nad moje schopnosti, hehe :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od arcticcode:

@megdesign preco predpokladas? Ja som nahodou na …
@arcticcode prečo, prečo,.... Pozriem a vidím...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

neviem či ste zaregistrovali reláciu včera , cen…
@duzu ... tak pôjdem na úrad práce a budú mi dotovať ďalej 😁
Odpovedať
Okay, takže kupil som dajaky ariston za 120€, už sa to tam hreje :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?