Zdravim, zrejme nema moc význam cakat na dotacie a teda planujeme nahdoit na strechu 3,5kWp fotovoltaiky. Jedna firma vravi ze mame pouzit 1fazovy striedac, druha zas 3fazovy a podobne veci.
Mna skor trapy riadenie jednotlivych spotrebicov. Ma niekto prosim znalosti ako sa riadia zariadenia ktore budu pridane na fotovoltaicku energiu, resp by som sa chcel spytat ci je mozne nasledovne riadenie napr:
1. bojler - dat podmienku odberu energie s FVE pocas stanoveneho casu od 8am -16pm a nemoznost pocas tejto doby odber pripadnej chybajucej energie s distribucie? Az nasledne pokial nebude nahriata voda do 16pm povolit bojleru odber zvysnej energie so siete.
Toto iste spravit aj na pridavny elektricky radiator. Pocas dna teda do 16pm zakazat odber energie s distribucie a az nasledne po tomto case pripojit elektricky radiator do distribucie.
Je starsne vela firiem a kazda jedna vravi nieco ine. Je velmi tazke sa v tom vyznat a nerad by som nieco namontovala nasledne zistil ze to nema moc vyznam.
skor ako sa rozhodnes ist do fotovoltaiky tak nam skus povedat preco si to ides dat, ak by bola tvoja odpoved ze chces usetrit alebo nebodaj na tom zarobit, tak si na velkom omyle, fotovoltaika sa oplati tam, kde nie je elektricka energia a mozno by sa este oplatila keby boli dotacie, kamarat robil na tuto temu diplomovku, venoval tomu velmi vela casu a neoplati sa to...
vela firiem, vela pseudoodbornikov a kazdy chce len zarobit, navratnost v nedohladne...
@adamjanka - cisto bojler s DC spiralou ziadne riadenie a ani 1f/3f fazovy menic nepotrebuje - doplnis DC spiralu alebo kupis bojler s 2mi spiralami (jedna AC,druha DC). Ak ma napr. 300L, tak do neho ulozis energiu cca 100kwh.
@godfather - pri sucasnych cenach kwh a cenach FV je doba navratnosti pri DIY montazi cca 5-10 rokov. (Ne)zavislost na centralnom zdroji energie beriem ako bonus.
@mgx doba navratnosti 5-10rokov? cisto teoreticky mozno ano, ale bolo by vhodne povedat ze ucinnost panela sa casom znizuje, novy panel ma nejaku ucinnost, ktora po case klesa, tym padom aj doba navratnosti sa zvysuje a to vsetko za predpokladu ze pocas tej doby bude panel spolahlivo fungovat a nebude nutna ziadna oprava pripadne iny servisny zasah... nuz, ale kazda minca ma dve strany, v dnesnom svete kazdy obchodnik svoj tovar ospevuje do nebies ale negativa nikto, zial obchodnici obcas zabudaju ze su aj ludia co neboli vysedeni v kosiku a vedia citat medzi riadkami...
@godfather - suhlasim, z uvodnych 97% ucinnosti klesne po 10 rokoch na 92.45%, po 20 rokoch na 84.65%, po 30 rokoch 78.2% (test TUV Nord, datasheet z merania + atest mam k dispozicii). Samozrejme, vsetko sa moze pokazit, ale mame panely rovnakeho vyrobcu na streche serverovne od roku 2004 a pokles vykonu je zanedbatelny (teda zodpoveda lin. krivke). Z retazca panel, menic DC/AC, bateria je panel ta najspolahlivejsia cast. Ak pouzivas len panely a DC spiralu a energiu ukladas do vody, tak sa DC/AC menicu a bateriam vyhnes.
Samozrejme, mozes dalej citat medzi riadkami, pisat diplomovky a FVE neverit (co je ciel dnesnej vlady, aby ludia boli zavisli od centralnych zdrojov energie) a dumat nad navratnostou v 10/30 rocnom horizonte. Staci si vsak 1-2 panely a mikromenic alebo DC spiralku kupit a rocne vyuctovanie ta "vylieci" z pochyb. Ak nakupis FVE draho a montazna firma ti nauctuje rozne veci, lahko si na/za hranicou rentability.
PS: solarne clanky ani komponenty nepredavam :)
@mgx fuuuha, taka vysoka ucinnost? som myslel ze najvyssiu ucinnost maju kvalitne monokrystalicke clanky pre kozmicke ucely na urovni cca 34 %, delia sa tusim na monokrystalicke, polykrystalicke a amorfne resp.tenkovrstve,
najnarocnejsie z nich su monokrystalicke vzhladom na ich narocnu vyrobu a to je aj dôvod preco su cenovo najdrahsie, ale zároveň najúčinnejšie, nebudem spochybnovat to co mas doma, takisto by bolo nefer spochybnovat diplomovku, na ktorej chalanisko makal cez dva roky a neustale komunikoval jak s vyrobcami tak aj predajcami, moj nazor je jasny a stojim si zanim ze fotovoltaicke panely sa oplatia tam kde nie je verejna elektricka siet, alebo sa oplatia vtedy ak budu na ne dotacie...
Ahojte, osobne si nemyslim ze FVE je nenavratna zalezitost. Pravda ak si clovek nahodi FVE sam je navratnost kratsia a ak by boli dotacie tak este kratsia.
Mne vysla navratnost za 9.8roka co moze byt a ako sa spominali degradacie panelov + dufajme ze sa nic nepokasle tak je to pre mna OK.
Pravdaze priorita je usetrenie - denna spotreba 10kW + prichadzaju deti takze spotreba stupne {pranie, TV a pod}
Teda setrenie sa pocita najma v mesiacoch 4-10.
Aktualny nadbytok energie by somr ad daval do bojlera a pridavneho salaveho konvektora {naozaj sa bavim len o aktualnom nadbytku a aj to len vo february, marci, april, oktober, november december - a aj to len do toho radiatora}
@mgx a mozes urobit nejaku jednoduchu prehladnu kalkulaciu co stoja panely, menic, riadenie, baterie (s tym ako casto ich treba menit) , to tu proste chyba a "vsetci" varia z vody :)
@majkoj - ahoj toto je zbytocne, neviem naco ti budu tieto info.
ALE:
1panel 250Wp - cca 200- 230 EUR
menic - od 700 do 2300 EUR (zalezi od znacky, 1f/3f, hybrid alebo standard)
riadenie - zrejme myslis wattrouter, ten stoji od 320 do 370 EUR
baterie - malokto ich riesi ale ked uz tak 4kW baterie cca 4200EUR (neberiem na mysel olovene baterieä
@majkoj - ok, tak podme: - minimalisticka varianta
a) bojler mam (napr. 300l tatramat)
b) bojler nemam - kupim napr. drazice OKFE80 (600e)
4x panel 250w - a 200e=800e
1x spirala DC48v (800w/1600w)=100e
1x dc stykac=20-30e
1x istic dc=10e
rozvadzac mam
kable = pripojka 20m, kludne 100e.
nosny system = hlinik, profil unistrut = 200e. Ak to dzubnem niekde na pristresok a drevene hranoly=20e
arduino+tep. senzor (DS18B20)+mosfet = 30e
rozne drobnosti = 30e
suma spolu = 1500e (2100 s bojlerom). Ak usetrim rocne len 200-300e na teplej vode (co pri tomto je +- realita), som na navratnosti 5-7 rokov(bojler mam) - 7-10 rokov (novy bojler).
Menic a baterie neriesim, v tomto zapojeni potrebne nie su. Samozrejme, mozem system dalej rozsirovat (ak mam nabity bojler, mozem si kupit dalsie haraburdy)
@godfather - ucinnost je samozrejme nizka - klasickych 14-18%, udaje co som uviedol je pokles z typoveho stitka (100%) na 78% po 30 rokoch z typoveho vykonu. Tzn, pri paneli 250w z neho budes mat po 30 rokoch = 250Wp*0,78=195Wp
baterkovy variant+ potrebny menic DC/AC, MPPT a haraburdy naokolo prevedu celu tuto srandu do navratnosti nad 15 rokov. Aspon pri sucasnej cene LiFePo clankov. Neviem aky mas prikon TC, ale mozno by som sa snazil o znizenie energ. narocnosti cez mikroinverter - bez baterii. Problemom je, ze najviac energie budes mat v lete a v zime cez den, ked ju v podstate nepotrebujes :)
@adam_janka - moznosti riadenia je viacero - horeuvedeny system "riadenie" nepotrebuje, ziskanu energiu uklada do vody. Navrh riadenia spotrebicov zavisi od preferencii a pouziteho systemu a je sucastou projektu - necakaj ze ho tu ziskas. DIY riesenie je meranie napatia a prudu na vystupe menica (resp. casto to menic v sebe obsahuje) a prislusne spinanie ohmickej zataze triakmi/rele/polovod.rele v zmysle normy EN 61000-3-2 a EN 61000-3-3. Komerne dostupnych "rieseni" je kopa - spomeniem napr. kvalitny cesky WATTROUTER.
Casove bloky (ala 8.00-16.00) zial fungovat nebudu, pretoze mas kopec dni, ked napr slnko vely den nezasvieti :)
@mgx - ahoj. No a tu je ta pointa ktoru chcem vyriesit. Ako funguje ten wattrouter.
Casovel bloky - v podstate ani nemusi byt pretoze je to vlastne samotny cas kedy na jesen zimu svieti slnko - ak svieti.
Dolezite pre mna na pochopenie je ze ci je mozne pomocou wattrouteru zakazat aby si bojler alebo ten pridavny radiator bral energiu s distribucie pocas dna. Pokial bude prebytok energie s FVE tak ta energia tam pojde - toto zabezpeci ten wattrouter ale chcem zabranit tomu ze ak tam prebytok nebude (nebude svietit dostatocne slnko) nebude brat bojler a radiator energiu so siete. Vezme ju az nasledne po zapade slnka kedy uz nebude ina moznost.
Pravdaze nepojdem do extremu a ked budeme potrebovat teplu vodu a nebude pocas dna dostatocne nahriata tak by som dal nejaky prikaz (zapol tlacitko) aby si ten bojler tu energiu s distribucie predsa len zobral.
A to je prave to co si myslim ze wattrouter toto nedokaze. On dokaze len preniest nadbytocnu energiu do spiraly apod (zabranit co najmansiemu uniku zvysnej energie do siete)
Dobry den
vaša otázka je dosť špecificka . v prvom rade na zaklade coho vam vyratali navratnost? podla faktury? vieme ze v fakture je denna spotreba a mesacna spotreba a rocna spotreba na troch fazach .Ale nie momentalna spotreba, a to je podstatne.
Čo vam ujde do siete to uz neuvidite ani vam to nik nevrati. Elektrarne to predaju za rohom :)
Na to aby ste vedeli posudit kolko energie vyrobite nazvys potrebujem vediet ake spotrebice mate doma a aka je ich krivka spotreby
Dalsia vec ake spotrebice mate zapojene na faze ktora je pripojena na elektraren?
Ak ste pripojili elektraren na fazu ktora sa nevyuziva tak ste sponzor elektrarni.
kedze priemerny výkon elektrárne je 60% z vykonu panelov tak priemerne vyrabate niekde mezi 10-600W z 1KW a to som optimista. vyskusane ze 250W panel mi daval na skusobnej elektrarni 150-180W maximálne
odporucam jednofazovy striedac z manazmentom spotreby, priorita je spotreba v domacnosti a prebytok ide do teplej vody. tam sa navratnost zrychluje a cely system je rychlo navratny
Detaily zapojenia si necham pre seba. zatial :)
Ak chcete vediet aka je vasa spotreba je podstatné urobit merania domu na kazdej fáze, data zanalyzovat a az na zaklade toho rozhodnut čo je pre Vas to najlepsie. 95% firiem vam urobi byznisovu ponuku na zaklade dohadov podla vypisu z elektrarni.
takto vyzera graf spotreby na 3 fazach s tepelnym cerpadlom. je zrejme aka je minimalna spotreba v domacnosti cez zimu. este budeme merat cez leto a verim ze to bude upne ináč. odbudne spotreba tepelneho cerpadla
v prilohe je graf spotreby
merala sa 24hodin kazda fáza samostatne cez týžden
tesim sa na dalsie otázky
@kremiksk zdravim. ani jedna firma nechce robit meranie predtym ako sa dohodneme. Chcel som si to dat premerat ale bohuzial nepoznam ziadneho elektrikara ktory ma na to pristroj.
Tiez som viac menej rozhodnuty pouzit 1fazovy menic a pripojit na jednu fazu spotrebice.
stael vsak nemam odpoved na moju otazku riadenia :)
@mgx zaujimalo by ma ako si dosiel k tomu ze rocne sa da usetrit 200-300€ ak napojim FVE na bojler?
s akymi cislami si pracoval? Lebo aj rozpatie 200 - 300 je dost velke ..... kolko % potreby vie pokrit FVE?
@mgx Aj mna to zaujima: 1kW fotovoltaika by musela vyrobit 2,5 kWh rocne na usporu 300 Eur, ak ide energia iba do bojlera, v lete sa neda cela spotrebovat, zato v zimnych mesiacoch bude TUV ohrievat elektrina zo siete
@adam_janka - pointu vyriesis tak, ze si precitas manual. Ak tomu nerozumies, najdi si niekoho, kto ti to prelozi do reci bezneho ludu. ja na strane 5 manualu wattroutera M vidim
Měřicí modul v reálném čase měří proud ve všech fázích. Regulátor vyhodnocuje měřené proudy a je-li zjištěna
výroba FVE, spíná připojené spotřebiče dle nastavitelných priorit, přičemž se neustále snaží udržet nulový tok
energie měřicím modulem, tzv. "virtuální nulu" (součet činných výkonů ve všech třech fázích = 0 nebo volitelně
na každé fázi odděleně).
Spínání dle priorit probíhá následovně:
Ve výchozím stavu (v noci) jsou všechny spotřebiče vypnuté. Je-li ráno zjištěna výroba FVE (součet činných
výkonů je větší než nula), dojde k sepnutí výstupu s první (nejvyšší) prioritou.
Okamžik sepnutí se liší pro triakové a reléové výstupy. SSR výstupy spínají shodně jako triakové.
Triakové/SSR výstupy se sepnou prakticky ihned po zjištění výroby a regulátor jimi plynule
(synchronním řízením) udržuje "virtuální nulu".
Reléové výstupy se sepnou až tehdy, překročí-li výkon FVE nastavený údaj o příkonu spotřebiče.
Alternativně lze reléové výstupy provozovat v režimu tzv. předřazení při dostatku výkonu na
proporcionálním výstupu, čímž lze dosáhnout maximálního využití vyrobené elektrické energie – viz
funkce Předřadit (tr./SSR).
Po sepnutí spotřebiče s první prioritou (u triakového výstupu sepnutí na nastavený maximální výkon) se čeká,
až výkon FVE opět stoupne (rozednívá se). Je-li i při tomto sepnutém spotřebiči zjištěna výroba, sepne se ve
shodném režimu spotřebič s druhou prioritou.
Při dalším zvýšení výkonu FVE se ve shodném režimu připnou další spotřebiče...
skratka, na releove vystupy pripojis tvoj bojler a radiator. Ak tomu nerozumies, zavolaj vyrobcovi, radi ti to ozrejmia.
@mackoke - realne udaje su ze z 1kw panelu vyrobis 600-1300kwh energie (podla miesta, oslnenia, roku, ucinnosti). zvysok je matika zakladnej skoly, ktoru tu ale nebudem vysvetlovat (3 trieda-nasobenie 2 cisel). cenu za 1kwh energie z elektrarne si zistis sam pri pohlade do hocijakej faktury. Skuska spravnosti: vyuctovacia faktura za 1 rok bez FVE, druhy rok s FVE.
@mgx realna matematika hovori, ze 600 - 1300 kWh rocne je 72 -156 Eur, ak by to bolo v priemere 100 Eur, navratnost je min 15 rokov. Uspora 200 - 300 Eur rocne na TUV je utopia.
Min 100 Eur rocne na TUV usetri aj najlacnejsi bojler s tepelnym cerpadlom za 600 Eur
u mna rocne zuctovanie ZSE = 1346kwh, platil som 237.89e=cena za 1kwh cca 0.1767 * 1300 (celkovo za rok, lokalita juh) = cca 230e "usetrenych".
@peto99 - zavisi od navrhu systemu. napr staci mat panely nastavene viac na zimny sklon alebo mat aj mikromenic.
@mgx no dobre ..... takze DD2 VSE 1kWh = 0,1392€ ..... 600x0,1392=83€ .... 1300x0,1392=180,96€ ...... ja mam DD6 1kWh = 0,1093€ ..... to uz nevychadza vobec 600x 0,1093=65,58€ ....1300x0,1093=142,09€ .....neako to nevychadza je to tym ze som pouzil moju oblubenu pomocku kalkulacku?????
@mackoke@peto99 - samozrejme, ak mam sadzbu DD6 alebo na zahrade atomovu elektraren, tak doba navratnosti je 15+ len chcem vidiet ten bojler s TC po 10 rokoch ;), Ariston + cele MERLONI group nevydrzi casto ani zarucnu dobu :)
@mgx ja nehovorim ze cele FVE je nezmysel .... akurat ze vzdy mas elektriku vtedy ked ju nepotrebujes .... okrem ukladania do bojleru je kazde dalsie vyuzitie uz problematicke .... okrem toho ze musis zabezpecit aby tvoja elektrika nesla do verejnej siete ..... musis mat menic na ostatne zariadenia co je zasa dalsia investicia ktora navratnost predlzuje ...
uznam na samote kde nie je verejna siet ma svoje opodstatnenie .....
@mackoke - ja to beriem skor ako prilezitost sa daco naucit. Komponenty nemusis kupovat nove a to ti dobu navratnosti drasticky znizi - napr. panely http://dum.bazos.cz/inzerat/45929906/....
Ohladom menicov a bateriek suhlas, ale staci aby si mal doma e-bike,e-skuter alebo nedajboze e-car :). Samozrejme, cielom vlady je, aby sa ludia o energeticku "sebestacnost" nezaujimali. Vsak era lacnej ropy/elektriny tu bola, je a bude.
@mgx Realne cisla, co mam od kamarata su take, ze z 1kWp panelov dostal v Ziline za rok 650kWh energ :-x ie. Aktualne stoji v DD5 1kWh 0,1€. Takze usetril za rok 65€. Ani zdaleka nie tvojich 200-300€. Takze navratnost sa posuva niekam k 20-30 rokov - cize do nenavratna. Ak si to das ako fanda technologii, tak v pohode. Nie vsetko si kupujeme, aby sa nam to oplatilo. Niektore veci chceme proste pre radost.
@jarosujo - napisal som: 1kw panelu vyrobis 600-1300kwh energie (podla miesta, oslnenia, roku, ucinnosti). Staci kotlina - vid. Zilina, male oslnenie alebo nespravny sklon panelov (napr. bez trackera) a si na tych 650kWh z 1kw panela rocne...