Hypotéku mi zle vypočítali

Ahojte. žiadala som hypo na odkúpenie polky bytu od súrodenca. Potrebovala som vyplatiť ju (50,000 Eur) a zobrať do plusu (21,000 Eur) na prerábku. Boli sme dohodnutí s finančným poradcom a maklérom na sumu 90,000 Eur, ktorú sme dali do kúpnopredajnej zmluvy. Bola som v banke založiť si účet a pri kontrole údajov z hypotéky mi pani v banke povedala, že makléry im dali Znalecký posudok (cca 112,000 Eur) a oni vychádzali z neho, hypotéku mám tým pádom 90,000 Eur. Tj. sestru vyplatím a ostane mi 40,000 Eur, čiže dupla. Chcela som to ihneď konzultovať s ním, ale po chvílke ospravedlnovania sa, mi dal chrobáka do ucha, prečo to nezobrať takto ako mi to schválili, prerobiť tak aby ostala aj rezerva a to čo ostane šupnúť o rok naspäť do banky ako mimoriadnu splátku. Kedže miera inflácie je momentálne dosť vysoká, prebleslo mi hlavou, či by nebolo lepšie brať, čo dali. Prosím, kto sa vyzná v takejto sfére, poraďte. I de o to, že pri prvotnom pláne som mala mať splátku 350 Eur aj s poistením, no teraz mám splátku 399 eur a netuším ani či v tom je positenie ak nie, tak okolo 420 eur. Som sama, plat mám cca 1100 - 1200 eur, ale nechcem sa nechať úplne nadoraz. Prosím, čo by ste urobili vy? Ďakujem vopred
Odpovedať
Naco splacat nieco, co nepotrebujem…
Odpovedať
Profilova fotka
Zobrala by som len toľko koľko treba. Za nepoužité peniaze ktoré by si chcela vrátiť v mimoriadnej splátke preplatis zbytočne 840€ a tiež je dôležitá fixácia lebo keď ti skončí a úroky stále idú hore tak aj splátka bude potom vyššia.
Odpovedať
@dianka2711 Neviem, čo máš urobiť ty, to musíš vedieť ty. Ale keď som staval, tak som bral úver 120 tisíc. Nakoniec mi zostalo 30 tisíc, ktoré teraz mám ako rezervu. Teoreticky som mohol nedočerpať úver, ale aj tak by som už platil splátky z celej sumy a navyše tam tuším bola nejaká pokuta za nedočerpanie. Medzitým som úver už refinancoval, ale tú rezervu, síce menšiu, lebo som niečo splatil pri refinancovaní, ešte stále mám. Ja by som si tých 20 tisíc asi nechal. Po prvej fixácii môžeš z toho časť splatiť. Ono sa vraví, že by si mala mať životnú rezervu tak vysokú, ako polročný príjem.
Odpovedať
@dianka2711 Záleží od toho, či s tým vyjdete mesačne, na ako dlho máte fix, či dokážete tie "nadbytočné" peniaze zhodnotiť úrokom vyšším, ako máte úrok na hypotéke. A či máte poistenie v tom - treba si zistiť čo najskôr. Aj čo vlastne pokrýva a za akých podmienok.
Odpovedať
@blacksr @dianka2711 Doplním k tomu, čo napísala Jarka - badám, že úrokové sadzby na termínované úložky či sporiace účty idú hore. Ja mám refinancovanú hypotéku za 0,58 % (fix ešte 1,5 roka) a tie peniaze navyše som teraz od januára odložil vo Fio na mesačnú termínovanú úložku s úr. sadzbou 2% p.a. Neviem, za koľko máš teraz úver, ale ak je to okolo 3% a tie termiňáky ešte trochu stúpnu, tak je možné, že za ten prečerpaný úver ani nebudeš doplácať, možno ešte niečo málo budeš plusová. Ale ak by ti splátka príliš zaťažila mesačný rozpočet, tak si to radšej zníž.
Odpovedať
@blacksr Mám len základné poistenie (invalidita nad 70 %, úmrtie, a ešte niečo, ale už neviem presne, tuším PN) Mám 3% úrok , fix na 3 roky. Budem prerábať 3 izbový byť, komplet rekonštrukcia, zatiaľ bez zariadenia s tým, že ide do podnájmu po prerábke.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 tak ono sa to nielen vravi ale je to naozak tak 🙂 je to taka zdrava minimalna rezerva ktora by mala byt nedotknuta na ucte ideal sa slor blizit k 8mesiacom az roku 🙂
Odpovedať
zasadna otazka je, ci jej to takto vide splacat alebo nie. podla toho sa moze rozhodnut, ci si tie peniaze necha v rezerve, alebo ich splati napriklad v mimoriadnej splatke
Odpovedať
Ked pises, ze by to moc financne nevychadzalo s tymi splatkami, tak by som asi nespekuloval. Lebo to co zoberies navyse by si potom aj tak len z toho splacala a nevyuzila do takej miery tie peniaze. Pripadne by som este uvazoval nad moznostou nejakeho zlateho stredu a miesto 21 alebo tych 40, zobrat 30 alebo podobne, aby si tam mala aj nejaku tu zalohu a aby aj splatky este vychadzali prijatelne.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokial by to nebol problem splacat isiel by som do toho, nevies kedy sa tie peniaze zidu, ci prerabka nezhltne toho nakoniec viac a vela ineho. Kamarat tak bral a nakoniec si odlozil a mal to aspon ako rezervu keby nieco. Ale pokial ten urok je taky, ze sa ti to neoplati, ze mas z toho strach alebo nieco, tak radsej cuvni.
Odpovedať
@chrobak7 tu by som opravil to pravidlo o rezerve (aj ked to tak velmi radi cituju vsetci "top" financni poradcovia), ze dobre je mat rezervu (napr. tu polrocnu) ale nie vo vyske prijmu, ale vydavkov, logicky...
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 Ja by som navrhla zobrať to, vyplatiť súrodenca, prerobiť, odložiť si rezervu na pol roka, max. rok ak by sa čokoľvek stalo, aby bolo na rýchle úhrady výdajov (splátky, energie apod.) a zbytok čo ostane tak obratom dať ako mimoriadnu splátku. A prečo zobrať všetko? Práve preto, že úroky stúpajú a brať hypo neskôr bude ešte drahšie ako dnes. Čiže vziať teraz. Pri prerábke sa môžu objaviť problémy, ktoré bude treba riešiť a budú samozrejme niečo stáť, ceny materiálov a cena práce sa v čase menia, môžu klesnúť, alebo dnes skôr vnímame všetci opak a tak sa môže stať, že sa niečo nedorobí, lebo nebude z čoho. A vždy je jednoduchšie vrátiť, ako keď chýba a pýtať dofinancovanie. Čiže zobrať všetko, porobiť čo treba a zbytok vrátiť. Ale nečakať určite do výročia zmluvy, že po roku až by sa vrátilo, lebo to je ,,zadarmo" - za celý rok totiž zaplatíte úroky, každý jeden mesiac a suma úrokov za ten rok je rádovo vyššia, ako keď urobíte mimoriadnu splátku hneď, trebárs aj po dvoch či troch mesiacoch čerpania hypo. Zaplatíte poplatok 1% z výšky mimoriadnej splátky (z 10tis. to máte 100,- Eur jednorázovo) a to je stále o hooooodne menej, ako zaplatiť okolo štyroch percent z tej sumy za to, že budete čakať do výročia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Taiž by som si to nechala tak ako je teraz a pokiaľ sa dostaneš k mimoriadnej splátke, tak uvidíš, či ich splatíš všetky naraz, alebo si niečo ešte necháš ako rezervu napríklad. Ani nevieš, koľko nakoniec prerábka bude stáť a tak sa možno aj zídu
Odpovedať
@dianka2711 ak spravne rozumiem mate o 20tis vyssiu hypoteku. Ked som si nahodil do kalkulacky tych 20tis pri fixe 3% a 30r splatnosti hypoteky..... tak prvy rok koli tym 20tis navyse by ste platili cca 50e/mes navyse cisto urok. Cize: Nevyhoda - platite prvy rok cca 50e mesacne navyse ako urok Vyhoda - financna rezerva a neskor mozte dat mimoriadnu splatku toho co zostane
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?