Refinanc PSS

Ahojte , chcem sa opytat na Vase skusenosti pri refinacovani hypoteky do PSSky. Cele sa mi to klasicky rozdeli na medziuver a stavebny uver. Moja otazka znie napr. o 5 rokov mi bude koncit fixacia v PSS chcem poziadat o refinanc. Za tych 5 rokov mi klesne istina alebo nie?? V zmluve sa v jednom odseku pise ze splatka 640 eur 375 ide na medziuver a 265 na sporenie stavebny uver. Druhy odsek vravi ze vo faze medziuveru nejde nic na istinu. Tak comu mam verit ked jedno neguje druhe? Mate realnu skusenost?? Vopred dakujem za rady.
Odpovedať
@majkds64 Treba pochopiť rozdiel medzi medziúverom a stavebným sporením. Stavebné sporenie je klasický model financovania stav. sporiteľňou. Založíš si SS na určitú sumu, ktorá sa volá cieľová suma a začneš šetriť. Po (zvyčajne a štandardne) 6 rokoch šetrenia budeš mať našetrenú polovicu z cieľovej sumy a získaš nárok na stav. úver. Stav. úver je vo výšky rozdielu medzi nasporenou sumou a cieľovou sumou. Príklad: cieľová suma = 100 000 € nasporená suma po 6 rokoch = 52 000 € úver, ktorý ti poskytne SS = 48 000 € V deň, kedy splníš nárok na pridelenie cieľovej sumy ti SS vyplatí tvoje nasporené peniaze a stav. úver. Stavebný úver potom splácaš štandardným spôsobom, t.j. zo splátky sa spláca istina a úroky. Sú ale klienti, ktorí nemajú čas čakať 6 rokov, kým si nasporia a potrebujú peniaze hneď. Pre tých SS ponúka tzv. medziúver. Časť sporenia si založíš rovnako, ako hore písané. K tomu ti ale SS poskytne úver už dopredu vo výške cieľovej sumy, t.j. dostaneš hneď 100.000 €. Z tých 100.000 € splácaš len úroky, istina je stále rovnaká. Zároveň sporíš na stav. sporení, ako štandardne. Takže mesačne splácaš úrok na medziúvere a sporenie na stav. sporení. Po 6 rokoch budeš mať medziúver stále vo výške 100.000 € a na sporiacej časti SS budeš mať nasporených tých 52 000 €. V tom momente získaš nárok na stav. úver a sporiteľňa len preklopí tých 52 000 nasporených + 48 000 úver na splatenie medziúveru. Od tej chvíle začneš splácať riadny stav. úver 48 000 € ako hore, t. j. istinu aj úrok. Len neviem, o akej fixácii v PSS píšeš. pretože na medziúver aj na stav. úver je fixná úroková sadzba na celú dobu splácania úveru či medziúveru. Pokiaľ nemáš už bežiace stav. sporenie, tak finančne nemá zmysel refinancovať úver, najmä nie z banky. Ešte aj po zvýšení úr. sadzieb je úver zo SS nevýhodnejší, ako z banky. Takže medziúver je niečo ako pôžička vopred, kým si nenašetríš na riadny stav. úver.
Odpovedať
@chrobak7 Ahoj dakujem za reakciu. Idem refinancovat 137000eur do PSS s urokom 3.29% a fixaciou na 5 rokov . Ak nastane situacia ze po tychto 5 rokoch klesne urokova sazdba napr. na 2% a budem chciet prejst do inej banky budem musiet refinancovat rovnaku istinu alebo 137 000 - (5x12*265 ) = 121 100eur??
Odpovedať
@majkds64 Ty budeš musieť splatiť celú istinu medziúveru, t.j. 137.000 €. Ale zároveň budeš mať nasporených nejakých 16 tisíc € na stav. sporení, ktoré ti po odpočítaní poplatku za predčasné zrušenie produktu ( sporenia) vyplatia. Presné podmienky jednotlivých produktov nepoznám, ale treba rátať s nejakými poplatkami za zrušenie či predčasné vyplatenie produktov.
Odpovedať
@chrobak7 Dakujem este raz za ujasnenie . Uz mi len ostava zistit poplatky za predcasne splatenie. Tvrdia, ze je to bez poplatku comu velmi neverim.
Odpovedať
@majkds64 Tu máš sadzobník poplatkov: https://www.pss.sk/wp-content/uploads... tam si nájdeš poplatky, ktoré ťa čakajú. Videl som tam napr. poplatok za poskytnutie medziúveru vo výške 1,2% zo sumy medziúveru, max. 999 €. Takže ešte tisícku zaplatíš za poskytnutie medziúveru.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?