Ísť do kúpy domu?

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj. Prosim vie mi niekto realisticky a s nadhladom zhodnotit nasu situaciu? Nasli sme slusny dom vo velmi dobrom povodnom stave zo 70tych rokov kde by sa dalo byvat. Samozrejme chcelo by to zmeny ale pockali by. Ja som na MD a nastupojem na RD. Nas rodinny prijem sa znizi na cca 2400€. Byvame vo svojom a mame este byt ktory prenajimame a na nom hypo. Prijem z prenajmu nestaci na pokrytie vydavkov cize doplacam(viem, niesom obchodnik roka ale mame celkom slusnych najomnikov tak som spokojna). Ak by sme spominany dom chceli kupit tak musime dobrat cca 40000 € a teda dokopy by sme mali 116000 € hypo. Obavam sa prezitia pocas rodicaku (viem ze mozem ist predcasne do prace) lebo aj keby sme nerekonstruovali o dusu tak predsa budu vydavky. Hlavne ma desia uroky v blizkej buducnosti. Dom ma 17a zahradu a je 10km od krajskeho mesta, kde obaja pracujeme, takze celkom dost pozitiv, len je mozno trosku mensi akoby bolo treba. Ale moja otazka znie ci je to realne, ci zo svojich skusenosti radite kupit alebo sa na to vykaslat. Viem si spocitat kolko miname-niesme rozhadzovacne typy, ale predsa pri deťoch je zivot casto nevyspytatelny... Vdaka za prinosnu diskusiu.
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@tabitka337 NETREP! rakovina aj alergie boli... a…
@zipsuliak rozmyslam,co znamena driet okolo domu,kosacka pokosi aj sama,dnes su take kosacky pustis a ide si to same,peletky nasipes a 10dni mas pokoj,cez zimu zase odhrnas sneh,hm rozmyslam ake este akoze driny okolo domu.Ked to clovek ma viac na byvanie ako na drinu.a nepestuje a nic nechova,co vtedy bolo normalne ale dnes to uz nik pomaly nerobiii.My mame len sliepky,nevidim,ze by mi islo urvat ruky,z toho ze im otvorim kurnik a dam zradlo.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@zipsuliak rozmyslam,co znamena driet okolo domu,…
@emilia25 tak zalezi ako kto. Mame znamych, ktori nemaju peniaze na to aby mali kadejake vymozenosti, cize vela veci si musia robit samy, rucne, tym padom je to aj fyzicky narocne, aj to dlhsi cas trva. Nie kazdy dnes vyuziva najnovsie veci.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od katat2:

@emilia25 tak zalezi ako kto. Mame znamych, ktori…
@katat2 no dobre,tak krovinorez,dokaze obsluzit aj 15r chlapec,ked je k tomu vedeny.Motorova pila jak by dal,ked ho k tomu rodicia vedu,cize aj porezat drevo,velke pne dokaze.Tak rozmyslam stale aka drina.Jedine ak myslis prerabku,ze si robia vsetko sami,tak?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@katat2 no dobre,tak krovinorez,dokaze obsluzit a…
@emilia25 ja poznám napr.stále viac mladých rodín čo odchádza z mesta na vidiek, nielen bývať ale aby si aj pestovali aj chovali.. tiež väčšinou začali sliepkami a roboty je stále kolo domu. Ale už málokto naozaj drie ako vtedy museli kvôli kontingentom. Len ak má niekto postoj k životu že len si užívať a všetko mať na automatiku, tak potom aj obyčajne otvorenie kurina alebo vypletie buriny môže byť pre neho drina. Naši starí rodičia ozaj makali ako driči od pol šiestej ráno do neskorého večera, kým obriadili hospodárstvo a rodinu. A to aj traktory a kosačky mali. My sme nevychovana generácia už, leniví o 7.00 vstať z tepluckej postele.. tým to bude..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@zipsuliak rozmyslam,co znamena driet okolo domu,…
@emilia25 Ono je to relatívne. Ak je fungel nový alebo komplexne zrekonštrovaný jednoduchý dom vrátane hotového exteriéru s nie veľkým pozemkom, tej driny tam toľko až nebude. Ide skôr o starostlivosť o to celé a tá je teda väčšia ako o trojizobvý byt. Iná situácia je v prípade staršieho domu, kde treba vkuse niečo riešiť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tabitka337:

@emilia25 ja poznám napr.stále viac mladých rodín…
@tabitka337 u nas by sa uz ine zvrierata nezmestili,mame aj sklennik a maly kusok za domom,co sadime,ale ozaj,ze malinky,najskor sme tam mali v plane robit bazen,ale ten sme nakoniec dali inde,tak tam trochu len pestujeme.Inac nic viac okolo domu,ako vravim iba ak si ja nieco vymyslim,ze ideme robit,este nam chyba 2strany plotu,hoci cely pozemok je oploteny,ale mne sa lubia tie z betonu,takze hoci to muz nikdy nerobil,nema problem sa pustit do hoci coho,ale to nie je pre neho drina ALE RELAX,KEDZE STAVBARCINU ROBIL DLHE ROKY.A mozno aj toto je ten problem,pre itckara,co v zivote kelnu nedrzal by to bola drina a ze riadna.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@zipsuliak rozmyslam,co znamena driet okolo domu,…
@emilia25 máš problém čítať s porozumením? :( kokos prečítaj si tú moju diskusiu s hentou pani ešte raz prosím...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ralf364:

@emilia25 Ono je to relatívne. Ak je fungel nový …
@ralf364 ano presne to je ten uhol pohladu,v panelaku si pomyslis je to drina,ale ked byvas v dome,neni to taka drina ako si clovek predsavuje,ved kosenie nieje kazdy den.Tak isto clovek pride domov a nic neriesi,nic proste lebo netreba.
Odpovedať
😀 to je tu zas náklad
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

😀 to je tu zas náklad
@kejsix tiez pozeram, ze ako sa jedna diskusia dokaze zvrtnut :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od svetlanik3:

@kejsix tiez pozeram, ze ako sa jedna diskusia do…
@svetlanik3 je pravda,ze je vela mimo temu.No rozhodnut sa musia sami,maju tu rozne ulhy pohladu.ale ked sa chce ide vsetko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od svetlanik3:

@kejsix tiez pozeram, ze ako sa jedna diskusia do…
@svetlanik3 prečo zvrtnúť. Veď to je všetko o bývaní na dome alebo na paneláku.. praktické, veľmi praktické skúsenosti 😉 autorka sa možno vyjadri, či jej to bolo prínosom... mne by to bolo určite pri rozhodovaní 😆 a tiež mladí bez deti majú úplne iné skúsenosti.. keď ma aj niekto iné názory na veci, ja mu to neberiem a hádať sa nemienim 😉 možno o desať rokov bude inak hovoriť. My sme už bývali na dome 3 roky s jedným synom... a poviem vám... utekala som z tohto ,,zapadakova,, kade ľahšie do mesta. Chýbali mi ľudia. Dnes mi chýba pokoj a vlastné živobytie a súkromie, preto som celá šťastná že z toho mesta odchádzam späť na dedinu, kde si budeme musieť zabezpečiť sami oveľa viac než pred tými 10 rokmi. Životné okolností naučia mnohým veciam.. a človek sa učí naozaj celý život. Manžel nemal žiadne skúsenosti a svojpomocne postavil dom.. ja sa tiež musím veľa veci učiť.. lebo je pohodlnejšie kúpiť si v obchode ako dopestovať. Lenže raz ani v tom obchode nemusí byť 😉 a čo potom? Budú ľudia kradnúť a strieľať.. asi aj to príde, žiaľ..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pekny vecer vsetkym komentujucim. Tuto temu som zalozila v lete ked sme rozmyslali nad tym domom. Zvazovali sme nad financiami ktore nam potom prepocital financak ze sme v pohode. Predali by sme iba jeden byt na ktorom hypo nemame a ten s hypo ktory prenajimame by nam ostal aj s navysenim hypo. Cize tu by to bolo ok. Ale potom sme isli znova na obhliadku so svagrom ktory sa viac rozumie prerabkam a podobne a ten nam to vyhovoril raz dva. Ze by to zozralo ovela viac penazi ako sa nam zdalo. Riesila som to komplexne aj s dochadzanim aj so starostlivostou o pozemok a dom preto lebo viem co to je zit v dome. Som z domu, teraz tam ostala zit uz len moja mama, sama zena, 17 a pozemok. Hromada stavieb ako bolo kedysi zvykom, dom zo 60tych rokov, stale nieco, sily dochadzaju, teraz v lete sme zateplovali...vsetko z dochodku a svojpomocne( samozrejme ze sme jej financne prispeli-a dnes s apodarilo prihlasit na dotaciu) cize aspon nieco sa podarilo. Preto mi je niekedy smiesne ako si niekto predstavuje ze zivotv dome vzdy znamena len novostavbu na 5 a pozemku, plynovy kotol, automaticka kosacka a zahrada len s travickou a kamienkami....plus 4 ludia v dome ktori si prerozdelia pracu. Zivotje pestry a kvoli skusenostiam som chcela vediet realne skusenosti ludi s malymi detmi a relativne vysokou hypo ktori odisli z mesta na dedinu, lebi s detmi sme zatial zili len v meste v 'pohodli'. Aj ked nas srdce taha na dedinu zatial zvazujeme a pozerame ponuky dalej...idu ceny trosku sole tak snad
Odpovedať
prerabat starsi dom nie je len tak, clovek musi mat istu viziu a hlavne k tomu vsetkemu aj nejaky ten vztah, je to proste celozivotny beh, kezde stale proste bude nieco treba. nie je ani dedina ako dedina, niektore by som povedala, ze su vybavene v celku slusne a tak mesto nemusi ani nejak velmi chybat
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petriinika:

prerabat starsi dom nie je len tak, clovek musi m…
@petriinika praveze to by som ani nepovedal, vsak prerabka starsieho domu nemusi trvat vobec dlho, zalezi ako si to rozplanujes. to ako keby si povedala, ze aj stavba noveho domu je beh na dlhu trat. ako si kto zariadi, tak bude mat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mionag:

Pekny vecer vsetkym komentujucim. Tuto temu som z…
@mionag tak je iné, keď sa pozrie na to človek, ktorý má čoto za sebou, čo sa týka prerábok a vie čo koľko stojí a do čoho sa oplatí ísť. Vidím to teraz u známych, že kúpili dom a nakoniec ich vyjde rekonštrukcia toľko ako by ich vyšiel nový dom, aj keď teda zo začiatku sa to javilo, že to nebude až toľko peňazí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mionag:

Pekny vecer vsetkym komentujucim. Tuto temu som z…
@mionag dajte si cas,popozerajte viacero ponuk,neponahlajte sa s tym.. My ked sme brali hypo,nasli sme 1dom,nemal ani wc,nic ale stal 20tisic eur,no muz vysoke dane,cize by aj socialka a zdravotka bola riadne vysoka,aby nam vysla hypo pri 3detich a on zivnostnik dlhe roky.A dalsi rok sme uz hladat veru nechceli,na ten prvy dom na hypo nedali,lebo musi mat wc,a nie suche,ze vymenit zabezpeku.Tak sme hladali dalej,no zase sme museli upustit aj z inych narokov,ako ist teda aj dalej ako len 5km od mesta.No ked som zbadala na nete nas dom,svagrova mi hovorila,ze pocula,ze tam strasiiii.Ja som cele leto chodila na net a kukala na fotky toho domu,a vravim si:teba chcem,ty si akurat tak velky pre nas a za skvelu cenu 50tisic eur,naozaj cele leto a uz po par obhliadkach bez wc,som sa nasrala zavolala do realitky a hned sa na to spytala.Samozrejme,ze to nebola pravda,dokonca aj suseda som sa pytala,a ten tiez povedal,ze je to blbost.Tak sme hned zacali riesit hypo na tento dom,co mam v albume. Rychla prerabka do 3mesiacov,denno dennej,od rana do vecera muz makal na dome vo vnutri,nech sa co najrychlejsie prestahujeme.a kedze ako zivnostnikovy faktury preplacali velmi pozadu,mohol sa venonat domu a este 3m dostaval vyplatu.A uz pomaly popri praci v meste,popri detoch,kazdy rok nieco nove urobili. Naozaj nemate sa kde ponahlad,kludne aj 10domov si pozrite teda s niekym,co sa tomu rozumie. A je dobre,ze si napisala ako ste dopadli a co poriesili.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@mionag dajte si cas,popozerajte viacero ponuk,ne…
@emilia25 dakujem za prispevok. My s aneponahlame, ja som si e za ten dom, lebo som v dome vyrastala a muz z mesta uz tiez nema nervy na susedov, bordel, hluk a horucavu ktoru tu mame...pozerame uz mozno 2-3 roky. Ale nenahlime sa, lebi nechceme ist do niecoho co budeme lutovat. Mame male deti- moznosti mesta su nam teraz prinosom, ale zas prostredie dediny by im prospelo. Chodime k babke ktoru som spominala, namakame sa tam dost, cize mame nejaky realny pohlad na pracu okolo domu, plus mame chalupu okolo ktorej tiez co to treba. Uvidime ako to vypali. Hlavne ma zaujima nazor ludi ako my ktori isli s detmi do dedin kvolidostupnosti:nakup,lekar,posta,skolka...dennodenne potreby. Nepotrebujem mat kino km od domu ale zase aby som kvoli kazdej blbosti neutekala do mesta.
Odpovedať
práve v týchto dňoch si kúpil syn starší obývateľný dom s veľkým pozemkom. Konečne dospieva. 😎
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mionag:

@emilia25 dakujem za prispevok. My s aneponahlame…
@mionag skolku mame v dedine,aj 2obchody,aj postu,len skolu mame 5km na 1stranu,2km na dalsi stranu a 3km na dalsiu,cize skoly vsade len u nas neni,kedy si bola ale zrusili ju.Vzdy ich vozim do a z skoly ale chodia im aj busy tam a spet.Do mesta to mame 15km,muz chodi do prace v meste na skutri,takze ho cesta vyjde okolo 10eur.Ako naozaj je ta dedina pri detoch super.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@tabitka337 tolko nezmyslov v jednom prispevku al…
@sousedekovci89 vpred sme sa posunuli tak že sme na chvoste dožitia v zdraví v celej EU, u nás len 53r, je to vraj najväčším pomerom Romov , starých takmer nieto, uchlastajú sa k smrti ako nič nerobiaci , česť výnimkám na SK sa najviac dožívajú v priemere v BA staré mesto, ale len preto že tam bývajú inteligentnejší,pracovali hlavou, majú lepšiu životosprávu, ale prostredie nie je najlepšie, na severe slovenska je zdravšie prostredie ale hlavnemuži sa tam dožívajú najmenej , veľa alkoholikov tvrdá manuálna práca, u nás v obci bolo tiež pár ľudí ktorý sa dožili takmer 100-ky no oveľa viac zomiera mladých i do 50-60 a sme vraj všetci z rovnakého materiálu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mionag:

@emilia25 dakujem za prispevok. My s aneponahlame…
@mionag vyhodou je, ked clovek pracuje v meste, ze vlastne tak ci onak je tam skoro denne. Ako my napriklad, sme na dedine, ale v meste je jeden z nas den co den, cize ani skola, ani obchod nie je vobec zasadny problem a mame hlavne svoj klud.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mionag:

@emilia25 dakujem za prispevok. My s aneponahlame…
@mionag makat okolo domu u niekoho je ine ako ked je to denne. Vidim to u nas ako to je. Ze stale nieco, ale to zase je aj o tom, ze mame vela veci rozrobenych, co otec zacal a nemal kedy to dokoncit, tak teraz sa to snazim ja.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@sousedekovci89 vpred sme sa posunuli tak že sme …
@duzu to ze nas ostatni prešťali neznamena ze sme sa neposunuli. To ze je ludsko dnes niekde inde len zaprdene Slovensko stanguje (nechcem rozoberat dobody a otvarat zas politiku) neznamena ze sme na tom horsie ako pred 50 rokmi. Napr. mi vysvetli, preco tolko 50 a 60 nezomiera v inych krajinach. Tvrdit ale na zaklade lokalnych skusenosti nieco globalne, je lahko vyvratitelny nazor. Napr.centrum BA si vybral ako najkrajsi priklad. Staci si uvedomit kde sa posunul automobilizmus so skodlivostou vypustanych exhalatov, obmedzenie dopravy v centre, zdroje tepla (uhlie-plyn/elektrina) a zistis ze to iste prostredie sa posunulo vyznamnym sposobom k pozitivnemu. Ale ak chces argumentovat porovnanim dvoch absolutne odlisnych prostredi, to sa proste neda. To je ako porovnavat Peking s BA. Vzdy musis porovnavat nieco co je rovnake aby si mohol robit usudok to su absolutne zaklady argumentacnej logiky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@duzu to ze nas ostatni prešťali neznamena ze sme…
@sousedekovci89 priemerný vek dožitia sa zvýšil i u nás akurát oveľa menej ako v iných okolitých krajinách, ako to že tam to ide a u nás nie? dávame na zdravotníctvo menej? je slabá publicita na zdravú výživu? to je čierna diera, čim viac tam pumpuješ tým viac s tadiaľ ujde, tam kde nemá, nabaľujú sa akurát "sponzory"
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mionag:

Ahoj. Prosim vie mi niekto realisticky a s nadhla…
@mionag Záleží na veľa faktoroch, ktoré je treba zohľadniť. Rekonštrukcia bude stáť 2x viac, než si myslíte. Stále to bude starý dom, budete sa musieť prispôsobiť v riešení interiéru. Mali by ste si stanoviť priority, či je pre vás dôležitejšia lokalita, alebo veľkosť pozemku, príp. občianska vybavenosť obce... Budete to robiť svojpomocne? Pokiaľ áno, je treba počítať s tým, že manžel si rodiny veľmi neužije. Osobne by som hľadala ďalej, nebrala by som hneď prvý uchádzajúci dom. Musí vás chytiť za srdce, to je jedno čím.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?