Zatepľovať murovaný bazén ? výšky hladiny, trysky, svetlo, masážne trysky

Zdravím, staviame murovaný bazén o rozmeroch (7x3x 1,35m). Chcel by som sa informovať, či je potrebné alebo bude cítelné pokiaľ by sme bazén zateplili z vnútornej strany (zrejme xps 3cm). Nezáleží mi tak na cene ako na skôr na tom, že bazén bude predsalen o cca 8cm užší pokiaľ rátame aj s lepidlom/penou (cca 2,82cm) a už tie 3m mi neprídu príliš široké vzhľadom na dĺžku. Kvôli deťom budeme mať aj prestrešenie. Druhá otázka je na výšku bazéna. Najskôr som si naštudoval, že ideálne hĺbka je od 1,20-1,50m tak sme zvolili cca stred 1,35m výšku. Pravda je ale, že kvôli skimmeru bude hladine o cca 10cm nižšia teda na 125cm. Je táto výška dostatočná ? (Ja meriam 180cm a manželka 170cm). Môžeme prípadne bazén vyvýšiť ešte ale narád by som mal z terasy "schod". Doplňujúco by som sa ešte informoval, či sú postačujúce 3 trysky pri veľkosti bazéna (7x3x1,35). Firma, ktorá nám bude realizovať inštaláciu tvrdí, že je to dostatočné ale známi, ktorý má bazén trví znova, že nie. (Trysky by boli na jednej strane bazéna oproti skimmeru). Svetlo postačuje na danú veľkosť bazéna jedno alebo by ste zvolili viacero svetiel ? (samozrejme záleží od typu a pod. ale myslím skôr všeobecne, budeme mať ledkové svetlo) Pôvodne sme chceli do bazéna aj masážne trysky ale pán, ktorý nám bude robiť fóliu a inštalácie nám povedal, že to do bazéna kde je bežne studená voda nie je vhodné na svaly. Máte podobnú skúsenosť ?
Odpovedať
tu je moja skusenost, staval som pred rokom Zateplenie - mam tiez 3cm xps, asi sa to tak robi, kedze mam 4x10 takze par cm hore dole mi bolo suma fuk. Hlbka - doporucujem co najviac, ja mam hladinu 1,5m, cize bazen cca 1,6m (mam slim skimery). Dal by som aj viac ale bol som obmedzeny sirkou folie (2metre), nechcel som nadpajat. Nemusim sa bat skocit ani s rozbehom, meriam 185cm Trysky - nestoja takmer nic, dal by som viac a rozmiestnil tak, aby vodu nahanalo do skimerov. Ja mam 6ks, 2 na kratsej strane, 4 na dlhsej Svetlo - nestoji takmer nic, dal by som dve, doporucujem RGB ledky, biele pritahuje hmyz. Masazne trysky/protiprud som neriesil, tu neporadim.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubach:

Zdravím, staviame murovaný bazén o rozmeroch (7x…
@jakubach v prvom rade ty sam musis vediet co chces a co potrebujes. Zateplovat bazen z vnutra je blbost, za prve 3cm je nic a za druhe ked ten polystyren prekopnes budes tam mat permanentnu nerovnost. Treba dat 10cm z vonkajsej strany DT. Obidvaja ste vysoky a ty chces vysku vody ako v detskom bazeniku. Trysky musia mat po scitani rovnaky ak nie vyssi prietok ako nasavanie skimmer+dnova vypust. Spravit sa da vsetko, len treba vediet co a najst si schopneho bazenara co ti nebude tvrdit, ze to nie je dobre, alebo sa neda... PS akurat som napustil bazen :-)
Odpovedať
ja mam zatepleny zvnutra, konkretne mam skladbu DT/XPS/sietka/omietka/folia PS ja som este nenapustil :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

tu je moja skusenost, staval som pred rokom Zatep…
@zacik ďakujem za rady :) Asi sa prikloním tiež k skladbe DT/XPS 3cm/folia. Hĺbka je čo najviac fajn na plávanie a rozumiem, že bazén 10m je na plávanie určite fajn. Ale taký "čľapkací bazén" 7x3 či nie je moc 150cm napríklad na hranie nejakých hier a podobne hlavne u žien ? Ten slim skimmer je dobrý nápad, pozeral som to a hlladinu je možné tak dosiahnúť na 6cm od okraja bazéna (čo je oproti štandardnému 10-15cm neporovnatelné). Ak spravím vyšší veniac mohol by som sa tak dostať na výšku hladiny 134cm čo je v podstate rovnaká výška ako pri bazéne 150cm so skimmerom kde je voda -14cm od povrchu (aj keď neviem či niekto to má až tak nízko). Svetlo som si tiež myslel, že nestojí takmer nič ale cez realizačnú firmu sme tam na cene 650 (aj s pripojovacou krabicou a bezpečnostným transofmátorom). Možno to tak stojí bežne neviem..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@jakubach v prvom rade ty sam musis vediet co chc…
@rkorba Ahoj a díky za rady. Áno je to jedna z vecí, či tie 3cm niečo reálne pomôžu (nenašiel som o tom moc info). Prekopnutia sa nebojím nakoľko xps je a hlavne v hrúbke 3cm je veľmi tvrdé a ešte keď na to ide stierka fólia+ je tam voda tak to prekopnúť by bolo veľmi náročné. Z vonkajšej strany dávať 10cm mi aj dáva zmysel ale kde sa o tom niečo dočítať tak dávajú len z vnútra hlavne tak neviem.. A aký máš prosím ty celkovú výšku bazéna a samotnú výšku vody po napustení ? (aspon cca tu výšku ak si to nemeral) Ďakujem:)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubach:

@rkorba Ahoj a díky za rady. Áno je to jedna z ve…
@jakubach si zaciatocnik a co ti firemnik povie to mu bohuzial zozeries. Oni davaju xps z vnutra, lebo je to pre nich ulahcenie (zrovnanie zle polozenych DT) a tebe sa zda ze si "zateplil". Hladina je 10cm od vrchu folie, kde zafunguje prepad aby sa bazen nahodou neprelial, ale ani ten ti firma nenainstaluje.
Odpovedať
rozdiel v bazene 3x7 vs. 4x10 neni v tom ako dobre si zaplavas, ale kolko susedovych deti sa ti tam vojde 🤣🤣🤣 . Tak isto hlbka 130 vs 150 je hlavne o tom ako "bezpecne" do neho mozes skocit sipku/hodit manzelku. Skimer treba dat nainstalovat co najvyssie k hornej hrane bazena. Druhe svetlo za 650E je zlodejina, ale bazenari si lubia zapytat nezmyselne ceny za veci naviac.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?