Poraďte auto do 20 000 EUR, najlepšie kombi a nejazdené

Zobraz úvodný príspevok
Čauko, viem, že toto je fórum o bývaní, ale tak automobil hádam aspoň okrajovo súvisí s bývaním :) Celý život žijem v tom, že striedam kadejaké šupné staré auta a každý rok kúpim nejaký črep za dvojku a potom banujem, že sa rozpadáva. V podstate som mal za 30 rokov života viac áut jak frajeriek :D Každopádne, už ma to nebaví a som ochotný ísť radšej do nejakého leasingu a zobrať nové auto, kým nám EU ešte úplne nezakáže spaľovacie motory. Problém je ten, že neviem čo vybrať. Tie ceny dnes sú neskutočné, o tom potom, ale čo to za hovienka sa dnes vyrábajú? Okay, pôvodne som vôbec nechcel žiaden turbobenzín a 1.0 hovienka som ani nepovažoval za motory. Som však ochotný ísť do 1.0 turba, lenže ani tam moc nenachádzam to, čo hľadám. Takže otázka - čo hľadám? Auto vhodné pre rodinu. Mám ženu, dve deti a psa. Ideál, ak by to bolo kombičko, alebo aspoň kus väčší kufor. Proste chcem tým povedať, že také vysávače ako picanto a i10 a pod. pre mňa nie sú vhodné. Palivo benzin, alebo benzin plyn. Kruťak by som chcel aspoň 200. Potrebujem auto, na ktoré keď šliapnem, tak to proste ide a nie že sa mu musím prosiť na trojke do kopca devedesiat. Úplná topka by bola, keby to malo pamäťové sedačky, to som mal v jednom mojom mondeu. Bolo to super, že keď som si svojim kľučom otvoril ja, tak sa mi naštelovali zrkadla aj sedačka a keď si otvorila žena, tak sa naštelovali jej. Proste sadneš a jazdiš a nie 10 minut štelovať zrkadla a sedačku a všetko... Ostatné požiadavky ani moc nemám, ešte akurát chcem manuálnu prevodovku, ideálne 6 stupňovú. Reči o tom, že automaticka je super si nechajte pre tých, ktorých to zaujíma, ja som si skúsil a viem, prečo chcem manuál. Proste tak to je, tak sa s tým prosím nezdržujme. Ďakujem za pochopenie. No a bolo by super, keby bola kus vyššia verzia, teda aby som v roku 2023/24 bol schopný aspoň zadné okná otvárať elektricky (tempomat, dažďovy a svetelný senzor sú príjemné benefity pre mňa). Ekologia mi je ukradnuta, no a čo. Idealne, ak by to nemalo ani štart stop. Ale to už asi dnes nie je možné... Rozpočet mám samozrejme čo najnižší. Chcel by som vliezť do 20k Zatiaľ čo som pozeral, tak: Seaty, hyundaie, fordy, kie vylučujem. Kde by mi to vychádzalo cenovo, tak tam sú že 56kW a kruťak 117Nm pri 4200 otačkach (akože wtf... to aj na motorke mám lepší kruťak) Renaulty, pežoty, citroeny vylučujem, lebo sú to francúze a s tým nechcem mať nič spoločné. Tiež viem prečo, nepotrebujem presviedčať. Fiat, mitsubishi, honda, VW - nemajú nič v mojej cenovej hladine Škodovky - tu by som sa možno vedel stotožniť s fabiou 1.0 a 81kW verzia má aj 6 stupeň mechaniku, aj je to benzin, aj má 200 kruťak. Len neviem, aký to má kufor. Suzuki - Vitara by možno mohla splňať moje požiadavky Lada Xray - na počudovanie ruska Lada vyzerá super, výkon 91, kruťak cez 200. Len sa teraz kvoli embargu asi nebude dať reálne zohnať. Dacia duster motor TCe 130 má kruťak krásnych 240Nm. Len marhy nepíšu pri jakych otáčkach (bo keď to bude pri 6000, tak nech si nechajú...) Vedeli by ste prípadne odporúčiť ešte nejaký podobný automobil? Upozorňujem, že nemám záujem o jazdenky, už fakt nie. Ani o pokračovanie leasingu a podobné prkotiny. Max som ochotný ísť do predvádzacieho vozidla, ak bude mať do tých 15-20k najazdené. Ďakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od technik007:

@dexter89 Toto si prečítaj aká je spokojnosť Nóro…
@technik007 a čo v článku je napísané v neprospech alektoraut? alebo kde je tam niečo napísané o kvalite elektroaut? Nič. Je to článok o tom, že v Norsku bola/je taká podpora, priama/nepriama, že si luadia pokupovali elektroautá a prestali jazdiť verejnou dopravou. takže spokojnosť tam je asi veľmi veľká u koncového zákazníka ;) To sa u nás nestane za 100r.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od palo18:

@technik007 a čo v článku je napísané v neprospec…
@palo18 ....v neprospech el.áut... Nové elektromobily majú problém: Pri nich sú ekologickejšie aj naftové autá!Čím väčšie má elektromobil batérie, tým horší je pre životné prostredie. Musí jazdiť roky, aby bol ekologickejší než naftové auto. Čím väčšie batérie elektromobily majú, tým je ich uhlíková stopa väčšia. Nová štúdia tvrdí, že niektorí vodiči budú vypúšťať do ovzdušia menej CO2 (a ďalších škodlivín), ak namiesto elektromobilu zvolia naftový motor. Problém nových elektromobilov je, že záťaž výroby batérií je väčšia než prínos fungovania elektromobilu bez lokálnych emisií. Elektromobil s batériami s veľkou kapacitou musí jazdiť roky, aby dohnal len záťaž, ktorú spôsobila výroba samotných batérií. Tak znie záver analýzy vydavateľského domu Bloomberg New Energy Finance. Záver je o to zaujímavejší, o koľko pozitívnejší vzťah toto oddelenie k elektromobilom má. Hodnotenie pritom vôbec nerieši ekologický dopad ťažby drahých kovov, ktoré sú pre výrobu batérií potrebné, rovnako ako neberie do úvahy presuny komponentov po svete, ani náročnosť recyklácie atď. Ide „len“ o samotnú výrobu batérií a zdroje energií, ktoré sa pri tejto výrobe využívajú. Batérie do nových elektromobilov sa väčšinou vyrábajú tam, kde sú zdrojmi energie najmä fosílne palivá, uhlie a podobne. Napríklad v Thajsku, Číne, ale tiež v Nemecku, či Poľsku. Nemecko síce má najrýchlejšie rastúce odvetvie energetiky z udržateľných zdrojov, no väčšinu energie stále získava z uhlia. A o Poľsku ani netreba písať. Rovnako je na tom Thajsko a Čína. Súčasné ale i plánované budúce závody lítium-iónových batérií sú totiž umiestnené v krajinách a oblastiach, ktorých energetický mix patrí k najhorším na svete. Elektromobil vs naftový motor Analytici pritom uvádzajú, že by si veľké automobilky, ktoré sa aktuálne vo veľkom púšťajú do výroby elektromobilov mali brať príklad z Tesly a jej Gigafactory v Nevade. Tesla tam využíva na výrobu batérií výhradne vlastné solárne panely. Preto sú elektromobily od Tesly s batériami z tejto fabriky podstatne ekologickejšie ako alternatíva od ďalších výrobcov. Podobný prístup zvolila aj nová fabrika Northvolt, ktorá sa aktuálne stavia vo Švédsku. Tá pre svoj chod plánuje využívať vodnú elektráreň. Ďalšou možnosťou je vyrábať hybridné (plug in) vozidlá, ktoré síce jazdia na elektrinu, ale majú menšie batérie a ich spaľovacie motory sú mimoriadne efektívne. Pre svoju štúdiu si Bloomberg New Energy Finance zvolil elektromobil s kapacitou 60 kWh. Teda auto s batériou akú má napríklad Chevrolet Bolt, či Hyundai Kona alebo Kia Niro EV. V Nemecku by pri ročnom nájazde 15 000 km trvalo elektromobilu s takouto batériou viac než 10 rokov, aby sa vôbec dostal na rovnakú úroveň ako auto s novým efektívnym spaľovacím motorom. V preklade to znamená, že elektromobil by bol v Nemecku prvých desať rokov (alebo 150 tisíc km) väčším producentom emisií CO2 ako auto s naftovým spaľovacím motorom. Aj auto s polovičnou kapacitou batérie – napríklad starší Nissan Leaf 30 kWh musí v Nemecku jazdiť minimálne 3 roky a viac, aby dohnal emisný dlh, ktorý spôsobila výroba jeho batérií. Ešte inak. Ak porovnáme CO2 iba pri výrobe batérií do nového elektromobilu typu SUV – napríklad veľkého luxusného auta ako Audi eTron, či Mercedes EQC, s výrobou celého nového efektívneho vozidla, zistíme, že iba samotná výroba batérií do elektrického SUV má o 74% väčšiu uhlíkovú stopu ako výroba celého nového auta so spaľovacím motorom. Platí, že čím väčšia batéria, tým horšia prognóza. Otázka, ktorá z toho vyvstáva je, či má vôbec zmysel kupovať elektromobil, ak bude prvých 150-tisíc kilometrov väčším znečisťovateľom ako výrazne lacnejší automobil so spaľovacím motorom? Vydrží plná kapacita batérií tak dlho, aby elektromobil vôbec začal byť ekologický? A koľko bude trvať človeku s elektromobilom najazdiť toľko kilometrov, keď má dojazd na jedno nabitie cca 300 km? Na záver treba dodať, že aj toto je faktor, ktorý je možné odstrániť. Živiť závod z obnoviteľných zdrojov je jednoduchšie ako živiť celé mestá, či celú sieť zaťažovanú nielen stále väčším množstvom spotrebičov, ale tiež stále väčším množstvom hladných elektromobilov. Netreba však na to zabúdať. A to nielen pri kúpe elektromobilu, ale tiež pri tvorbe nových noriem a emisných limitov. Energetický mix krajín je niečo, čo treba brať do úvahy vo všeobecnosti. Ďalší nárast spotreby elektrickej energie aj vďaka väčšiemu rozšíreniu elektromobilov musí ísť ruka v ruke s budovaním nových obnoviteľných zdrojov energie. Inak ide len o presúvanie emisií tam, kde to menej vidieť a cítiť – od okrajov miest, až na iné kontinenty. A práve to sa aktuálne deje a bude diať. Automobilky budú aj naďalej tlačené čoraz absurdnejšími emisnými normami do toho, aby vyrábali viac elektromobilov, aj keď tým v globálnom meradle neušporia vôbec žiadne emisie. Iba ich presunú tam, kde ich menej cítiť – práve na tie okraje miest a do tretích krajín. Elektromobil ako taký nie je horší ako súčasné naftové a benzínové autá. Myšlienka je to dobrá, iba to prevedenie zatiaľ riadne krýva (česť výnimkám). Elektromobily dokážu byť ekologickejšie než autá so spaľovacím motorom, avšak ich ekologický prínos i záťaž treba hodnotiť od ťažby surovín cez reálnu prevádzku, až po ich šrotovanie a recykláciu, a to isté treba uplatňovať aj pri ďalších alternatívach a tiež pri klasických autách so spaľovacím motorom. Inak sa k reálnemu porovnaniu nikdy nedostaneme a nikdy sa zo začarovaného kruhu vytvárania emisií a ich premiestňovania inam nedostaneme a planéte nepomôžeme.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hockto:

@dexter89 ja som bol na testovacej jazde ioniqu a…
@hockto no ja som to neskúšal 😀... Ale známy prenajíma 25 áut má 3 elektro idem si požičať to Zoe aj keď r.2015 má aj Teslu aj ten Hyundai ioniq... Aj tie mi pozicia keď chcem ... A mám elektro kolobežku ktorou som spravil už 700km ... Poviem ti že na semafore aj na kolobežke obehnem akýkoľvek spalovak 😀 ale srandujem ... Tak ja naposledy nejdem nikoho presviedčať ja nesom predajca áut iba uvažujem, že za 15 k viem už dnes kúpiť aj na môj účel celkom schopne elektrické auto , ktoré by mi na moje účely v rodine postačovalo ... Ako som napísal mám v prípade potreby možnosť zapožičať si dve spalovaky ... Ale gro ciest okolo mesta a okolia na chatu to mám 100km by som si vedel predstaviť kľudne s elwktrom ... Preto zháňam skúsenosti a zamýšľam sa aké auto viem kúpiť do 15000€ ... A tak ma napadlo že na prevádzke viem pri elektre ušetriť ... Samozrejme ako som už 100x písal kebyže bývam v bytovke , nemám lacnejšiu elektrinu a možno možnosť fve jasné že nad tým neuvažujem ... Kebyže jazdím 2x do mesiaca trasu Bratislava Košice asi nad tým tiež neuvažujem ... Pohon ako taký mi nevadí , dlhšie nabíjanie oproti tankovaniu raz za čas tiež nie ... Nie som človek čo sa ponáhľa a teší sa z vôni benzínu ani rally jazdec ... Takže z tohto titulu mi nepríde pre mňa e auto ako úplný blud to je celé ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od technik007:

@palo18 ....v neprospech el.áut... Nové elektromo…
@technik007 prepáč, ja som myslel ten konkrétný článok. A tieto litánie som ani len nečítal. lebo tam nie je zdroj. takže ma to nezaujíma. nezdrojové veci nečítam. PS. ja som neni obhajca elektroau. jazdím na nafte. Len dať článok o tom ako nori presadli z autobusa do elektroauta a to má značiť, že elektroauto je zlé, je .......
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@roman_x jj presne dalsi mudrc co ma kopu skuseno…
@dexter89 promin ale on nekdo dotoval prechod z koni na auta nebo zavadel zony jsem pouze autem? On je problem ze elektro auta se dotuji nebo naopak klasicka auta se zatezuji extra danema. Jinak ze by se bez dotace elektro autum darilo stejne jako s dotacemi moc nevypada: https://elektrickevozy.cz/clanky/prod...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od technik007:

@palo18 ....v neprospech el.áut... Nové elektromo…
@technik007 pozri nechcem sa sporiť ani nikoho presviedčať... písal som vyššie už aj o vplyve fosilneho biznisu v strednej europe a oni produkuju také "články" ... ale aby som uviedol len jeden nelogický fakt čo si sem vyššie dával o Nórsku... tak Nórsko r. 2023 kúpilo 93% nových aut ktoré boli elektro alebo hybridy... takže ak by sa im to tak nevyplatilo tak by to asi už nekupovali ... moj nazor... dotacie neviem či vobec maju už minuly rok asi nemali ale neviem... aj tak tam predaje boli vysoke... okrem toho Norsko ma 99% čistu bezemisnu elektrinu ... takže tam to vyznam ma samozrejme v Polsku to bude horšie, ale aj tam ma vraj elektromobil asi o 1/3 lepšiu uhlikovu stopu ako spalovak... samozrejme čim čistejšia elektrina tym lepšie v prospech elektra... taktiež čo študia, to ine vysledky ... videl som aj optimisticke aj pesimistickejšie... ja si nemyslim že elektroauta zachrania klimu alebo zachrania planetu... určite nie velke SUV s baterkami jak kráva tak to fungovat nebude...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@hockto no ja som to neskúšal 😀... Ale známy pren…
@dexter89 ok, to mi staci ako odpoved... cely cas tu pises ked ma niekto negativny nazor na elektro ze sa vyjadruju k niecomu co ani neskusili, pricom ty sam si v tom ani nesedel a obhajujes to a chces to kupovat za 15 tisic eur. Tak GL teda
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hockto:

@dexter89 ok, to mi staci ako odpoved... cely cas…
@hockto jj ked nevyskušam nezistim... možno o rok tu budem pisať ako som spravil zle a ze sa vraciam naspat k benzinaku
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@technik007 pozri nechcem sa sporiť ani nikoho pr…
@dexter89 ...áno máš pravdu že Nóri /aj Nemci/ kúpili nove El.autá, lebo bola dotácia a tá skončila, potom im vyrúbili dane kvôli veľkej spotrebe elektriny a Nórske obyv. ľutovalo krok že kúpili el. autá... Škoda že neviem nateraz násjť nedávny článok ako s nimi vybabrali...Tiež veľa Nemcov ľutuje kúpu el. vozidla....Veľa vecí nie je doriešených ohľadom el. auta...Recyklácia,hlavne požiare-dostať auto pod kontrolu,vývoj nových pneu+vývoj nových brzd. doštičiek...No a hlavne nabíjacie stanice, lebo na SK sú na každom "kroku""..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@technik007 pozri nechcem sa sporiť ani nikoho pr…
@dexter89 ..https://www.autotrendy.sk/2024/03/24/kupili-si-nove-elektromobily-a-uz-teraz-lutuju-zmenu-velky-problem/... Toto o niečom svedčí....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od milanista:

@zdenkonr neviem, bola?
@milanista Áno za december bola, novšie údaje nemám. Ale v roku 2023 predbehla na štvrtom najväčšom európskom trhu Volkswagen a Peugeot pri predaji súkromným osobám. MG ZS bola v roku 2023 štvrtým najpredávanejším autom v Španielsku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od technik007:

@dexter89 ...áno máš pravdu že Nóri /aj Nemci/ kú…
@technik007 Nórsko, ach ten príklad zelenej energie. Ale dajako sa mlčí že riadny zvýšili export ropy. Takže tam berú peniaze na dotácie. Zelené dotácie ...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

@milanista Áno za december bola, novšie údaje nem…
@zdenkonr ja chapem, ale preco mi to pises? :D
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od technik007:

@dexter89 ..https://www.autotrendy.sk/2024/03/24/…
@technik007 takéto články z bulvarnych platkov alebo markizy ci jojky nič nevypovedaju... nielenže su zrejme pisane na žiadosť fosilneho biznisu, navyše si aj odporuju a neuvadzaju ani len správne, elementárne čísla... takže sa nad tým zamysli... ako možem potom takýto članok brať vážne? tvoj článok začína "Nórske obyv. ľutovalo krok že kúpili el. autá..." pritom reálne dáta a štatistiky ti povedia, že v Nórsku nové , kupované auta tvoria 93% elektromobily alebo hybridy... takže chápeš že to nesedí už z prostej logiky veci? Ak niečo ľutuješ a uznaš že si kúpil zle, môžu predaje stúpať? alebo sú ti ľudia Nóri podla teba masochisti, že dobrovoľne kupuju to, čo ich obmedzuje a väčšina ludi to už ľutuje? @zdenkonr Hej norsko je bohata krajina, ropna veľmoc... Ale to aj napr. taký emirát Katar, čo bahraj, Arabske Emiraty... či? napriek tomu taky katar vyrába 96% energie z plynu ... Nóri 99% energie zelenej... SAE taktiež už investuju do jadra a solarov, cestovneho ruchu a inovacii aj keď sa kupu v rope... prečo asi? asi si uvedomuju, že čochvila fosilne paliva pojdu do kitek... a chcu byt pripraveni
Odpovedať
ja to skôr vnímam ako budúcu náhradu až sa raz ropa i plyn úplne spotrebujú a dovtedy sa musia vybudovať nové elektrárne, a zabezpečiť distribúciu všade hlavne rýchle nabíjanie
Odpovedať
Profilova fotka
ked je teplo,tak sa dá aj takto
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

ja to skôr vnímam ako budúcu náhradu až sa raz ro…
@duzu rýchle nabíjanie problém nebude ... Skôr vidím problém v infraštruktúre napr. sídliská... U nás na sídlisku v Prešove není kde parkovať a normálne sme parkovali že si niekoho zablokoval nechal na neutrale a dotyčný v prípade potreby auto mierne odtisol a odišiel ... Zablokoval ale niekoho druhého , takže ak si nešiel ráno nikde mohlo sa stať že si svoje auto našiel o sto 200 metrov ďalej ako si zaparkoval večer ... V takých podmienkach si neviem ešte prestaviť kde dajú akože nabíjačky ... Plus nápor na sieť ... Ak začnú z jednej bytovky z jednej prípojky nabíjať len 10 ľudí hoc z 230V zásuvky tak neviem ako to sieť vydrží ... Atď ... Tých problémov je ešte mnoho a mnoho a samozrejme treba budovať ďalšie elektrárne ... Najlepšie jadrové a kde to ide čo najviac obnoviteľné ... Určite by som už pozatváral uhoľné elektrárne ... Ale my sme v cajku Slováci majú jeden. Najlepších energetických mixov sme v top 15 na svete v bezemisnej energetike... Samozrejme hlavne vďaka jadru a nemusíme ani kupovať emisné povolenky
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@hockto no ja som to neskúšal 😀... Ale známy pren…
@dexter89 poskulujem po passate GTE, ma to dojazd na cisto baterku +-50km a normalny TSI benzinovy turbo motor, cize taka dobra kombinacia z kazdeho sveta. Skus si to omrknut.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@technik007 takéto články z bulvarnych platkov a…
@dexter89 Jasné máš pravdu ako stále....Keď Ti dám článok tak je to IBA bulvár, keď by som to napísal ja svojsky aj tak nebudeš veriť tomu.... Takže ako s Tebou???? Ale to je Tvoj problém čomu veríš...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 poskulujem po passate GTE, ma to dojazd…
@rkorba Závada na jednom systéme odstaví aj druhý. Čo sa týka servisovateľnosti, náročnosti, tak je to hotová priepasť do budúcnosti. A ešte automat. Ak niekto obviňuje elektrické autá, že problémy so servisom, náročnosťou techniky, tak hybridné autá sú potom hotová katastrofa. Mimochodom, "moderné" spaľovacie motory majú násobne zložitejšiu štruktúru ovládania, riadenia, celkový menežment. Každý vidí iba motor a výfuk, možno si spomenie na DPF a turbo, no ďalšie stovky akčných členov už mu uniká kôli neznalosti. A práve v tom je výhoda elektrického pohonu, že je podstatne jednoduchší. A Murphyho zákony proste platia. Ale v súčasnosti a blízkej dobe, elektrické autá sú není schopné plne nahradiť spaľovacie motory. Ale pre časť populácie majú svoje opodstatnenie a výhody už teraz.
Odpovedať
@dexter89 prosim ta uz to auto kup, lebo mi to neda necitat, ale trpim pri tom. Je to koniec koncov len auto a daco s tymi peniazmi treba spravit...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 poskulujem po passate GTE, ma to dojazd…
@rkorba proti gustu žiaden disputa ... Ale hybrid je podľa mňa taký mackopes ani poriadny spalovak ani elektro ... Prsne jak píše františekca ... Navyše rataj že na elektro prejdes cca 50km ale keď pôjdeš na benzo tak so sebou vláčis aj tu mŕtvu váhu v podobe baterky ... @technik007 ale ja sa s tebou nehadam ... Len upozorňujem na fakt že ten článok hovorí o tom ,,ako nori vytriezveli z elektromobilov,, a reálne data za minulý rok 2023 hovoria že nakúpili najviac elektromobilov na svete a viac ešte jak rok predtým ... A pomer predaných spalovakov vs elektro bol 10:90 ... Tak asi by im autor toho článku mal tam do Nórska ísť povedať, že podľa jeho článku by nemali nič kupovať lebo z toho mali vytriezvieť či čo ... Alebo je to proste blud neviem jak to chápeš ty 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dexter89 prosim ta uz to auto kup, lebo mi to ne…
@minoo Nie, ja mám názor, že ešte má počkať, aspoň do konca roka. A ešte možno drobnosť, ale el. autá majú väčšiu pasívnu ochranu posádky pri nehode. Nedávno som videl aký obrovský ochranný profil inžinieri naplánovali v jednom el. aute (ešte sa nevyrába), tak ma to až rozosmialo, lebo v prípade hybridu tam bude absentovať...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@rkorba proti gustu žiaden disputa ... Ale hybrid…
@dexter89 Spalováky 10%-el.autá 90% to sedí, len ako skončili dotácie a nákup bol obrovský el.áut tak im zdvihli dane a poplatky za používanie el. vozidiel.... Ďalej ani nab.stanice neboli v počte ako bolo treba na nabíjanie.... Raj elektromobilov? V Nórsku je ich nabíjanie už drahšie, než tankovanie nafty 86 Nóri sú v šoku. Ceny za nabíjanie cez mestské nabíjacie stanice v Osle sa za jediný rok zvýšili sedemnásobne. Sto kilometrov môže v extrémnom prípade stáť majiteľa staršieho elektromobilu v prepočte až 33 eur. Martin Domček Martin Domček, Pravda 20.12.2022 06:00 elektromobil - nabíjanieFoto: Nissan Majitelia elektromobilov v nórskom Osle sú v šoku. Nórsko je krajinou s najvyšším podielom batériových elektromobilov na svete. Ich majitelia sa ešte relatívne nedávno tešili z množstva výhod. V súčasnosti však prichádzajú o jednu po druhej a navyše ceny za nabíjanie doslova „vystrelili do nebies“. Minimálne v hlavnom meste Oslo. Pokiaľ ide o rušenie zvýhodnení elektromobilov, najzásadnejšou zmenou v Nórsku je, že k cene elektrických áut nad 500 000 nórskych korún (cca 48-tisíc eur) sa opäť bude prirátavať aj 25-percentná DPH. Pre elektromobily, ktoré sú zvyčajné o dosť ťažšie, než porovnateľné spaľovacie autá, bude zavedená tzv. „daň z hmotnosti“ (jednorazová). Tú budú musieť majitelia elektromobilov platiť od roku 2023. Jej výška je 12,5 nórskej koruny (cca 1,2 eura) za každý kilogram nad 500. Zvýšia sa aj niektoré ďalšie poplatky, napríklad za registráciu ojazdeného alebo dovezeného elektromobilu. elektromobily ČÍTAJTE VIAC Nórsko: V raji elektromobilov na ne zavádzajú daň z hmotnosti a DPH A k tomu treba prirátať aj prudký rast cien za nabíjanie. Informuje o ňom nórsky magazín Motor. Do konca roku 2019 bolo v Osle, meste s najväčším výskytom elektromobilov, nabíjanie na mestských nabíjačkách úplne zdarma a ešte aj pred rokom majitelia elektromobilov platili doslova „smiešne“ hodinové ceny. Nabíjanie z väčšiny mestských nabíjacích staníc stálo 5 nórskych korún (NOK), čo je v prepočte necelých 0,47 eura za hodinu v noci (od 20:00 do 9:00) a 10 nórskych korún (približne 0,95 eura) za hodinu cez deň (od 9:00 do 20:00). Potom však ceny začali rásť. Na začiatku roku 2022 sa tarifa zvýšila len decentne. Cena nočného nabíjania stúpla na 7 NOK (0,67 eura) a denného na 12 NOK (1,14 eura) za hodinu. Potom už nasledovalo výraznejšie zvýšenie cien. Nočné nabíjanie vyšlo na 13 NOK (1,24 eura) a denné na 18 NOK (1,71 eura) za hodinu. Tesla Help ČÍTAJTE VIAC Zúfalí Nóri: Kvôli nekvalite svojich Tesiel vyhlásili hladovku A pred pár dňami prišiel doslova šok. Mestské zastupiteľstvo v Osle s odôvodnením, že už nebude dotovať majiteľov elektromobilov, jednomyseľne odhlasovalo extrémne zvýšenie cien. Po novom stojí hodina nabíjania v noci 35 nórskych korún (3,33 eura) a denné vyjde dokonca až 49 nórskych korún (4,67 eura) za hodinu nabíjania. Nočné nabíjanie tak v Osle zdraželo za rok až sedemnásobne a denné päťnásobne. Nórska automobilová federácia (NAF) aj Nórska asociácia elektrických vozidiel (Norsk elbilforening) sú šokované najnovším cenovým skokom. Špecialista pre komunikáciu NAF Nils Sødal nazval tento cenový skok „šialeným“. Ilustroval to aj na príklade starších elektromobilov a plug-in hybridov, vybavených len slabšou 3,6 kW palubnou nabíjačkou. Tých po novom jedna kWh vyjde až 17 NOK, v prepočte 1,67 eura. Pri priemernej spotrebe 20 kWh ich teda sto elektrických kilometrov vyjde vyše 33(!) eur. elektromobilita ČÍTAJTE VIAC Šok: Prvá krajina Európy zvažuje zimný zákaz prevádzky elektromobilov To sú podstatne vyššie ceny, než v súkromných rýchlonabíjacích staniciach s tarifikáciou, založenou na odbere a nie na čase, kde jedna kWh stojí v priemere okolo 0,95 eura. A to tiež nie je málo. Pri tejto cene a priemernej spotrebe 20 kWh vyjde majiteľa elektromobilu sto najazdených kilometrov 19 eur. Navyše v Nórsku po dlhšom čase výrazne klesli ceny fosílnych palív. Napríklad aktuálne stojí liter 95-oktánového benzínu 1,69 eura. Ak sa teda elektromobil s priemernou spotrebou 20 kWh nabíja v rýchlonabíjačke s cenou 10 NOK/kWh, platí za energiu toľko, ako keby jazdil v benzínovom superšporte s priemernou spotrebou 11,2 litra na sto kilometrov. A to príliš motivujúco nevyzerá. Uvidíme, ako na túto zmenu zareagujú ostatné veľké nórske mestá.
Odpovedať
@dexter89 ale ty zabudas ze ten plug in po vybiti baterie sa nesprava ako klasicky spalovak ale ako klasicky hybrib a tu baterku si jazdou dobija a znova vybija a stale dokolecka.
Odpovedať
@technik007 ok apriori si proti elektromobilom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od technik007:

@dexter89 Spalováky 10%-el.autá 90% to sedí, len …
@technik007 a už si bol v Norsku či len kopiruješ križom kražom članky z tlače /rok 2022 /? bol si? ano či nie? ...či len stara mať tak vraveli /že to tam takto funguje /? ☺️☺️ ...stači mi zadat do googla "Norsko elektromobily" a vypľuje mi to "xy" člankov s opačnymi datami a faktami . /aj keď už dnes nič nie je iste ,ani či je zem gulata/ članok z Norska 2024 napr: https://www.trend.sk/spravy/pocet-ele...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mato981:

@technik007 a už si bol v Norsku či len kopiruje…
@mato981 Ty si asi tiež nebol na Antartíde presvedčiť sa či sa sneh z ľadovcov topí že???? A neuveril si správam že to tak je???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od palo18:

@technik007 ok apriori si proti elektromobilom.
@palo18 Svoj názor si môžem napísať či nie??? Keby som aj bol za alebo proti el. autám tak čo sa zmení u Teba???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od technik007:

@palo18 Svoj názor si môžem napísať či nie??? Ke…
@technik007 ja som ta tu mal za inteligentneho cloveka ale ked si NAZOR, tak to par don.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?